Koncepcje wyzbyte ciasnych ram – czyli pierwsza i najważniejsza wystawa prac Huberta Daniluka

0
633

W obchody dni miasta wpisała się wystawa malarstwa Huberta Daniluka, której wernisaż odbył się 18 lipca w Transgranicznym Centrum Dialogu Kultur. Artysta jest rodowitym łosiczaninem, jednak obecnie mieszka na Dolnym Śląsku.

– Wyjechałem z Łosic w wieku 21 lat, a moim pierwotnym celem była stolica w której mieszkałem 15 lat. Obecnie mieszkam w Nowej Rudzie-Słupiec gdzie prowadzę autorską pracownię tatuażu. Początkowa fascynacja nowym narzędziem tworzenia przerodziła się w potrzebę realizowania coraz to nowych koncepcji które wyzbyte były ciasnych ram wytyczanych przez klientów w codziennej pracy – mówi Hubert Daniluk.

Jego obrazy to surrealistyczne wizje, w których zaznaczają się wyraźne wpływy Zdzisława Beksińskiego. Motywem przewodnim wielu z dzieł jest człowiek, często przedstawiany jako heros walczący z żywiołami, bądź metafizyczny byt zagubiony w odrealnionej przestrzeni. Na obrazach Daniluka nic nie jest jednak do końca oczywiste, jednoznaczne i przesądzone, wszystko co widać jest pozorne i bardzo ulotne. Hubert Daniluk pokazuje strach i radość, walkę i spokój, grzech i świętość i łączy te elementy w różnych proporcjach, fundując odbiorcy niezwykłe doznania emocjonalne.

Artysta podkreśla, że była to jego pierwsza i najważniejsza wystawa w życiu. – Waga wydarzenia tkwiła w symbolu i znaczeniu. Nie był to popis tego co umiem stworzyć, bo nie umiem za dużo. Była to natomiast podróż pomiędzy moimi projekcjami a doznaniami odbiorców, wynikającymi z przebytej życiowej drogi, z doświadczenia, strachu i nadziei. Nie chciałem nikogo ani straszyć ani uczyć swoją twórczością. Chciałem żeby każdy kto patrzy na moje obrazy był w stanie znaleźć w nich kawałek siebie – ten prawdziwy… – lub po prostu popatrzył i zobaczył brzydki obraz ładnie namalowany – dodaje z przekąsem młody artysta.