Jubileuszowy XXV Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Romualda III Mikoszewskiego ph. „Ziemia najbliższa”

0
111
Zakończył się, ogłoszony przez Powiatowe Stowarzyszenie Animatorów Kultury w Łosicach oraz Łosicki Dom Kultury pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Łosice Mariusza Kucewicza – Jubileuszowy XXV Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Romualda III Mikoszewskiego ph. „Ziemia najbliższa”.
Zadanie dofinansowane jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Na konkurs wpłynęły 242 prace nadesłane z całej Polski i zagranicy (USA, Niemcy, Irlandia, Czechy). Jury, w skład którego weszli uznani twórcy i krytycy literaccy: Ernest Bryll – przewodniczący, Jan Zdzisław Brudnicki, Joanna Obrępalska, Tomasz Dobrowolski, Grzegorz Michałowski oceniło prace i wyłoniło laureatów:
I Nagroda – Maciej Anczyk z Krakowa (1500 zł)
II Nagroda – równorzędnie: Edyta Wysocka z Miastka i Janusz Pyziński z Dębicy (po 1200 zł)
III Nagroda – równorzędnie: Anna Piliszewska z Wieliczki i Tadeusz Knyziak „Coobus” z Warszawy (po 1000 zł)
Wyróżnienia po 600 zł:
– Krystian Matuszewski z Mińska Mazowieckiego
– Irena Wanda Niedzielko z Zalasowej
– Mariola Kruszewska z Mińska Mazowieckiego
– Marianna Pawłowska z Niemojek, p. Marianna otrzymała również wyróżnienie dla najlepszego literata z powiatu łosickiego
Zgodnie z regulaminem przyznano również nagrodę specjalną w wysokości 700 zł za wiersze o tematyce regionalnej, a otrzymał ją p. Marek Pietrzela z Białej Podlaskiej. Nagrodzono również dwie młode pisarki w kategorii: szkoły podstawowe z powiatu łosickiego – Aleksandrę Koźluk ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łosicach oraz Izabelę Pawluk z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Szydłówce. Nagrodę w wysokości po 250 zł ufundowała Rodzina Państwa Mikoszewskich.
Uroczysta Gala XXV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Romualda III Mikoszewskiego odbyła się wirtualnie za pośrednictwem kanału YouTube Łosickiego Domu Kultury w piątek 18 grudnia 2020 r. o godzinie 17.30 w sali widowiskowej Łosickiego Domu Kultury.
Zwieńczeniem gali był wyjątkowy, klimatyczny koncert piosenek Adama Struga do wierszy Bolesława Leśmiana. Hipnotyzująca barwa głosu pieśniarza w połączeniu z akompaniamentem towarzyszących muzyków zabrała nas w krainę Leśmianowskiej liryki.
W koncercie artysta wystąpił z instrumentalną kompanią w składzie: Szczepan Pospieszalski /trąbka/, Tomek Stawiecki /klarnet/, Hipolit Woźniak /kontrabas/, Mateusz Kowalski /mandolina/ i Wojciech Lubertowicz /instrumenty perkusyjne/.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, jury za wytężoną pracę, a zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy! Mamy nadzieję, że kolejną 26. edycję będziemy rozstrzygać już w normalnych okolicznościach… a do udziału zapraszamy już dziś!

Galę finałową mogą Państwo obejrzeć – na kanale YT ŁDK: