Jubileusz I LO i V Zjazd Absolwentów

0
1806

Jubileusz był okazją do wspomnień, koleżeńskich spotkań po latach i łez wzruszenia. W hucznych uroczystościach 75-lecia I Liceum Ogólnokształcącego w Łosicach oraz V Zjeździe Absolwentów obok dawnych uczniów wzięli udział również zaproszeni goście, wśród których był poseł Daniel Milewski, mazowiecka wicekurator oświaty Dorota Skrzypek oraz samorządowcy, księża i przedstawiciele instytucji i jednostek państwowych.

Zjazd zgromadził setki byłych uczniów oraz ich dawnych nauczycieli. Wydarzenie rozpoczęła msza święta w koście Zygmunta Króla, następnie barwny korowód przemaszerował ulicami miasta do szkoły. Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli samorządów, świata polityki i oświaty. Największe wzruszenie i aplauz byłych licealistów wzbudził udział w uroczystościach pedagogów, którzy wiele lat temu uczyli i wychowywali obecnych prawników, lekarzy, inżynierów, nauczycieli… Owacjami na stojąco i głośnym „Sto Lat” przywitano dyrektorów emerytów – Mariana Kwiatka i Eugeniusza Ciąćkę. Absolwenci nie kryli wzruszenia i radości ze spotkania po latach.

Z czułością witano dawnych kolegów, przypominano historie z lat szkolnych i wspominano największe draki, jakie wydarzyły się w murach szkoły. Wśród absolwentów, którzy uświetnili swą obecnością uroczystości znaleźli się również najstarsi uczniowie – m.in. Józef Soczewka, jeden z siedmiu pierwszych maturzystów w 1949 roku. Jego pełne emocji wystąpienie poruszyło zebranych do łez. Emeryt przekazał obraz Polski lat wojny i czasu tuż po niej, opowiedział o przeciwnościach jakie licealiści musieli pokonać by się dalej uczyć, opowiedział też o czasie kiedy na lekcje „chłopcy przynosili broń, bo trzeba było się mobilizować”. Wspomnienia nagrodzono gromkimi brawami uznania dla człowieka, który stał się już legendą tej szkoły.

Wydarzenie uświetniły też występy uczniów i absolwentów. Po części oficjalnej gości zaproszono na bal absolwentów. Zabawa trwała do rana i na długo pozostanie w pamięci byłych licealistów.