„Janosikowe” zabrało nowości wydawnicze Bibliotece Pedagogicznej?

1
1

Biblioteka Pedagogiczna w Łosicach jest Filią Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach,  zaspokaja głównie potrzeby naukowe, metodyczne, dydaktyczne i pedagogiczne nauczycieli, studentów oraz innych osób zainteresowanych sprawami kształcenia i wychowania. 

Należy uznać placówkę za specyficzny typ „biblioteki specjalnej”, która poza realizacją pełnego programu specjalistycznego posiada również zbiory uniwersalne zaspokajające potrzeby nauczycieli w zakresie wiedzy merytorycznej. Powinno się, więc traktować ją nie jako centrum wiedzy pedagogicznej w dosłownym sensie sformułowania, ale szerzej – jako centrum wiedzy dla pedagogów. 

Reklama

Biblioteka służy również swoją działalnością całemu lokalnemu środowisku, ludziom nie związanym z oświatą a poszukującym literatury fachowej z różnych dziedzin wiedzy. Stała się także ośrodkiem kultury skupiającym wokół siebie ludzi z pasją, artystów, naukowców, badaczy i instruktorów.

Łosicka placówka szczyci się posiadaniem w swoich zbiorach najnowszej literatury ze wszystkich działów nauki, posiada blisko 30 tyś woluminów książek. Niestety od około dwóch lat nasza biblioteka, tak jak większość palcówek utrzymywanych przez Urząd Marszałkowski w Warszawie ma kłopoty finansowe.  Pracownikom okrojono etaty a budżet na nowe książki jest na poziomie zerowym. Na szczęście pracownicy nie poddają się i walczą o Bibliotekę taką jak przed kryzysem. Organizują zbiórki książek – na które jest ogromy odzew, a także sprzedają „cegiełki” z których dochód przeznaczany jest własnie na nowe książki. Ponadto Biblioteka Pedagogiczna pełni funkcję prężnie działającego ośrodka integracji społeczności lokalnej. Poprzez organizowane spotkania, wystawy, rajdy czy imprezy muzyczne społeczność ma możliwość integracji i czynnego uczestnictwa w życiu kulturalnym miasta. 

Rzecznik prasowy Marszałka Adama Struzika – Marta Milewska, zapytana o problemy finansowe i niedofinansowanie łosickiej placówki, odpowiedziała:

Trudna sytuacja finansowa województwa spowodowana spadkiem wpływów  podatkowych i koniecznością płacenia janosikowego na podstawie dochodów  sprzed dwóch lat, spowodowała dotkliwe ograniczenie wydatków nie tylko  dla urzędów, instytucji kultury, ale również dla bibliotek  pedagogicznych.

Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Siedlcach w pierwszej kolejności musiała pokryć koszty płac i tzw. „sztywnych” opłat (media, czynsze. licencje programów komputerowych itp). Środków nie wystarczyło natomiast na zakupy nowości wydawniczych. Niestety, ze skutkami kryzysu będziemy mieli do czynienia, do czasu zmiany przepisów o janosikowym (posłowie powrócili do prac nad zmianą przepisów).

W trosce o utrzymanie dotychczasowego poziomu zaopatrywania bibliotek w nowości wydawnicze, urząd marszałkowski zwrócił się z prośbą do starostów i burmistrzów o wsparcie i dofinansowanie lokalnych filii BP (np. poprzez zakup książek, zwolnienie z opłat czynszowych czy jakiejś innej formy pomocy). Niestety, władze samorządowe w Łosicach nie wykazały żadnej woli współpracy i odmówiły chociażby symbolicznej pomocy dla miejscowej filii biblioteki.”

Szkoda, że nasi włodarze nie widzą potrzeby wspierania takich instytucji, szkoda, że brakuje pieniędzy na działalność statutową bibliotek. No cóż – niewykształconym narodem łatwiej się rządzi…?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Reklama
Poprzedni artykułHalloween’owe zabawy i strachy w Przedszkolu
Następny artykułPieniądze na trawie

1 KOMENTARZ

  1. A ja dziewczynom z BP dziękuję za możliwość rejestracji jako potencjalny dawca szpiku. Było to dla mnie wielkie przeżycie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.