Integracja w plenerze

0
335

Budowa altany rekreacyjnej, remont w świetlicy wiejskiej, zakup namiotów cateringowych oraz grilli i sprzętów sportowych, to tylko niektóre z działań na jakie uzyskały dofinansowania prężnie działające koła gospodyń wiejskich w Sarnakach i Czuchlebach. Sarnackie gospodynie pozyskały ponad 4 tys zł z programu FIO-Mazowsze Lokalnie, natomiast do Czuchleb trafi grant w wysokości 5 tys zł, jako wygrana w konkursie Tesco “Decydujesz, pomagamy”.

Siłą coraz prężniej działających na terenie powiatu kół gospodyń wiejskich są bez wątpienia ich wspólne inicjatywy. Dzięki podejmowanym przez gospodynie wyzwaniom do tych małych miejscowości trafiają coraz to większe pieniądze.

Sarnackie gospodynie przystąpiły do konkursu FIO – Mazowsze Lokalnie, będącego programem wsparcia dla młodych organizacji pozarządowych i grup nieformalnych i samopomocowych działających na terenie województwa mazowieckiego. – Celem programu jest zwiększenie zaangażowania obywateli w życie publiczne, szczególnie w małych społecznościach lokalnych, ale też małych wspólnot w dużych miastach, które mają ograniczony dostęp do zasobów materialnych, wiedzy czy innowacji. W ramach konkursów FIO “Mazowsze lokalnie” wspieramy projekty, które inicjują współpracę mieszkańców na rzecz dobra wspólnego.- mówi Ewa Bartczak ze Stowarzyszenia Europa i My.

Sarnacki projekt, związany z budową altany rekreacyjnej i przeprowadzeniem remontu w świetlicy wiejskiej uzyskał dofinansowanie z programu w wysokości 4,2 tys zł. Pozostałą część potrzebnych funduszy zebrały gospodynie. Mimo, że KGW Sarnaki dopiero zaczyna działalność – koło zostało powołane do życia w grudniu zeszłego roku – może poszczycić się już wieloma działaniami. Kobiety z KGW chętnie angażują się we wszystkie działania integracyjne, kulturalne, sportowe i społeczne na terenie gminy. Pokazały też, że potrafią pozyskać pieniądze na remont świetlicy i budowę altany. Inicjatywa zjednoczyła całą lokalną społeczność – do budowy altany zaangażowali się mieszkańcy i strażacy z OSP, a panie z zapałem odświeżały świetlicę. Jak na wzorowe gospodynie przystało – za pracę dziękowały wspólnym obiadem. Inicjatorką integracji przez kolektywną pracę na rzecz lokalnej społeczności jest przewodnicząca KGW Sarnaki Ewa Chybowska, które jest też sołtyską Sarnak.

Do Czuchleb trafi natomiast grant w wysokości 5 tys zł za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie Tesco “Decydujesz, pomagamy”.

– Hurra! Mamy I miejsce w konkursie Tesco “Decydujesz, pomagamy”. Nasze KGW otrzyma 5000 zl na zrealizowanie projektu “Bawmy się w plenerze”. W ramach grantu zakupimy namioty cateringowe, duże grille, bramki piłkarskie dla dzieci, kosz do koszykówki i sprzęt do siatkówki, a wszystko po to by dobrze bawić się na imprezach plenerowych, piknikach czy festynach – napisały w mediach społecznościowych panie z KGW Czuchleby. Celem nagrodzonego projektu “Bawmy się w plenerze” jest ułatwienie organizacji imprez kulturalnych na świeżym powietrzu poprzez zakup odpowiedniego wyposażenia plenerowego. Projekt powstał z myślą o całej społeczności Czuchleb, po to, by zachęcić do aktywności poprzez zabawę. Nowe wyposażenie, ma nie tylko wyciągnąć mieszkańców sprzed telewizorów, ale także zintegrować ich do wspólnych działań.

Fot.: Ewa Chybowska, KGW Czuchleby/Facebook