Informacja okresowa PSP – 03.03.2013

0
1

KOMENDA POWIATOWA
PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ

w Łosicach

08-200 Łosice  ul. Kolejowa 2A tel/fax 3572241

Łosice, dnia 03.03.2013 r.

PR 5541/8/2013

INFORMACJA

 

Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łosicach o sytuacji pożarowej i udziale straży pożarnych w różnych zdarzeniach w dniach: 25.02.2013 – 03.03.2013 r. na terenie powiatu łosickiego.

Straż pożarna interweniowała w 4 zdarzeniach, w tym:

 

Pożarów ogółem – 1

wg. wielkości wg. obiektów
Mały

1

Środki transportu

Średni

Ob. mieszkalne

1

Duży   Uprawy, rolnictwo

B. duży   Inne

 

W działaniach związanych z pożarami brało udział: zastępów – 5

                                                                 w składzie: strażaków – 20

Miejscowych zagrożeń ogółem – 3

wg. wielkości wg. obiektów
Małe

Silne wiatry

Lokalne

3

Środki transportu

1

Średnie

Przybory wody

    Opady deszczu

    Inne

2

 

W działaniach związanych z miejscowymi zagrożeniami brało udział: zastępów – 7
w składzie: strażaków – 33

Alarmów fałszywych ogółem – 0, w tym  w dobrej wierze – 0,   złośliwy – 0

Poszkodowani ogółem – 4, w tym: śmiertelne – 2, ranni – 2

Straty –50 tys. zł.

Uratowane mienie – 10

Zdarzenia na poszczególnych gminach

 

Gmina

Łosice

Platerów

Stara

Kornica

Olszanka

Huszlew

Sarnaki

Pożary

1

Miej. zagrożenia

1

1

1

Al. fałszywe

 

 

 

Ważniejsze zdarzenia :

 

26 lutego 2013 r. o godz. 7.38 PSK przyjęło zgłoszenie o pożarze domu jednorodzinnego w miejscowości Stare Litewniki gm. Sarnaki. Do działań zadysponowano pięć zastępów straży pożarnej.

Przybyły jako pierwszy na miejsce pożaru zastęp PSP zastał zadymienie w jednym z pokoi, poszkodowany znajdował się nieprzytomny w ganku domu.

Zabezpieczono obiekt, odłączono energię elektryczną w budynku. Ratownicy PSP ewakuowali poszkodowanego na zewnątrz budynku i przystąpili do resuscytacji. Poszkodowanego przekazano przybyłemu na miejsce zespołowi medycznemu. Będący na miejscu zdarzenia lekarz stwierdził zgon. W tym czasie równocześnie prowadzone były działania gaśnicze wewnątrz budynku. Podano jeden prąd proszku z gaśnicy. Z budynku wyniesiono dwie butle z gazem, następnie usunięto część opalonych materiałów z wnętrza domu. Na tym działania zakończono, a miejsce zdarzenia przekazano przybyłym na miejsce funkcjonariuszom z KPP w Łosicach.

Straty oszacowano na sumę około 10 tys. zł., uratowano mienie na kwotę 30 tys. zł.

Przyczyną zdarzenia było nieostrożność osób dorosłych przy posługiwaniu się ogniem otwartym.

 

28.02.2013 o godz. 5.01 dyżurny KPP w Łosicach poinformował PSK o wypadku samochodu ciężarowego przewożącego deski w miejscowości Sarnaki. Do działań zadysponowano trzy zastępy straży pożarnej.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że samochód ciężarowy przewrócony na boku. Kierujący pojazdem i pasażer wyszli samodzielnie z pojazdu.

Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Odłączono zasilanie w uszkodzonym pojeździe oraz uszczelniono wycieki płynów eksploatacyjnych. Następnie zneutralizowano wycieki. Poszkodowanym kierowcą i pasażerem ciężarówki zajmował się będący na miejscu zespół medyczny. Po zakończeniu działań miejsce zdarzenia przekazano będącym na miejscu policjantom z KPP w Łosicach.

Straty oszacowano na sumę około 20 tys. zł. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia było niezachowanie zasad bezpieczeństwa ruchu środków transportu.

 

02.03. 2013  godzinach wieczornych straż pożarna w Łosicach została poproszona przez dyżurnego pogotowia ratunkowego o wykonanie dostępu do wnętrza budynku mieszkalnego, gdzie miał znajdować się mężczyzna.

Po dojeździe pod wskazany adres otwarto drzwi za pomocą urządzenia hydraulicznego. Po wejściu do wewnątrz domu stwierdzono, że w łóżku znajduje się mężczyzna nie wykazujący oznak życia. Będący na miejscu zdarzenia lekarz stwierdził zgon. Po zakończeniu działań miejsce zdarzenia przekazano będącym na miejscu funkcjonariuszom z KPP w Łosicach.

Informację sporządził:

Dyżurny Operacyjny Powiatu

st. kpt. Mirosław Leszczuk