Golgota Młodych, czyli ogólnopolskie spotkanie młodzieży organizowane przez Braci Kapucynów Prowincji Warszawskiej

0
4

Już po raz 11 w Serpelicach odbyła się Golgota Młodych, czyli ogólnopolskie spotkanie młodzieży organizowane przez Braci Kapucynów Prowincji Warszawskiej. Hasłem przewodnim festiwalu prostego życia był symboliczny „Złoty cielec”.

Brat Szymon Janowski, główny organizator Golgoty Młodych, zapytany o to, czym jest to wydarzenie, stwierdził: – Golgota Młodych to wyjątkowe rekolekcje, które nazywamy festiwalem prostego życia. Jest to miejsce bardzo nietypowe, bo nie jest to tak do końca ani festiwal, ani rekolekcje, ale dzieją się tu rzeczy i festiwalowe, i rekolekcyjne. Ludzie tu przyjeżdżają, by doświadczyć wspólnoty, doświadczyć pana Boga, odkrywają tu Kościół, w którym czują się dobrze. Golgota Młodych to konkretna propozycja, by wyjść z domu, propozycja duchowej wędrówki, konfrontacji i walki.

Reklama

Od 11 lat festiwal prostego życia odbywa się w Serpelicach, gdzie znajduje się Klasztor Braci Mniejszych Kapucynów, jest tu też Kalwaria Podlaska, do której bardzo symbolicznie nawiązuje Golgota.

Uczestnicy tych wyjątkowych rekolekcji – studentka fizjoterapii Julka Mańkowska i programista, student informatyki Paweł Joński – mówią o rozwoju duchowym, jaki tu przeżywają. Julka zwróciła uwagę również na aspekt integracji środowiska młodych ludzi i możliwość zawierania nowych, wartościowych znajomości. Oboje nastawieni byli na wspólne przeżywanie i odkrywanie Boga.

Wśród rozmówców znalazł się również wójt gminy Sarnaki Andrzej Lipka, który uczestniczył w otwarciu Golgoty Młodych. Jak stwierdził, spotkania te co roku gromadzą ogromną rzeszę młodych ludzi, którzy szukają tu siebie i Boga. – A Serpelice to dobre miejsce, dobre też dla rozważań nad życiem, dobre do szukania prawdy, dobre do szukania Boga – mówi wójt.

Wicestarosta łosicki Karol Szymaniuk uznał serpelickie rekolekcje za znakomitą alternatywę dla młodych ludzi, którzy na co dzień żyją w pędzącym świecie, wśród komputerów czy telewizji. Golgota Młodych to też okazja do odnalezienia spokoju. Wicestarosta zwrócił uwagę, że wydarzenie to ma jeszcze inny, oprócz duchowego, wymiar. – Golgota Młodych od jedenastu lat przyczynia się do promocji powiatu łosickiego w Polsce, bo z całego kraju zjeżdżają tu młodzi ludzie, a nawet na świecie, gdyż spotyka się tu również gości zagranicznych – stwierdził Szymaniuk. Podkreślił, że powiat łosicki od samego początku wspiera organizatorów w tym przedsięwzięciu.

Brat Szymon Janowski podczas otwarcia tak mówił o Golgocie Młodych: – Golgota Młodych to duchowość tego spotkania w pigułce. Z jednej strony chodzi tu o młodego człowieka, do którego się kierujemy, a z drugiej strony jest „Golgota”. Nawiązujemy do osoby Chrystusa, który na Golgocie umiera. To nie jest miejsce, gdzie jest wygodnie, dobrze, przyjemnie. To jest miejsce duchowej walki i zmagania. Golgota to jest miejsce, gdzie doświadcza się bezradności. To miejsce, gdzie jesteś zupełnie bez siły, gdzie nie masz możliwości żadnego ruchu. Czasem Golgota to jest nawet miejsce głębokiego kryzysu duchowego. Ale z drugiej strony Golgota to też miejsce przebaczenia. I teraz, kiedy chcemy zestawić słowo Golgota ze słowem Młodych, to właśnie chcemy cię zaprosić do tego doświadczenia. Staniecie tu w prawdzie o swoim życiu, bez udawania, bez uciekania, bez pudrowania. I to jest trudne, bo Golgota ma taki cel, żeby było trudno.

Rekolekcje trwały od 24 do 28 sierpnia. Podczas tych czterech dni młodzi ludzie uczestniczyli w wielu zaplanowanych przez organizatorów wydarzeniach. Głównymi punktami, obok codziennych eucharystii, były m.in. spektakl ognia Teatru Ulicznego Anthony Street, droga krzyżowa, konferencje, świadectwa i koncerty.

 

 

Reklama
Poprzedni artykułC.D. Dożynek w Olszance
Następny artykułMuzycznie na pożegnaniu lata