Gaducha podbiła serca widzów

0
271

Radość i wzruszenie to najczęstsze emocje jakie towarzyszyły widzom Nadbużańskiego Festiwalu Teatrów dla Dzieci „Gaducha”, odbywającego się w iście wakacyjnej atmosferze przepełnionej świetną zabawą  w towarzystwie aktorów z 9 zespołów teatralnych. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowało Łosice.Info.

Nie każdy mieszkaniec małej miejscowości i nie zawsze może wziąć udział w spektaklach granych w dużych miejskich teatrach. Udział w obcowaniu ze sztuką aktorską zazwyczaj oznacza całodniową wyprawę do takiego miejsca, z której najczęściej korzystają uczniowie w ramach wycieczek lub pracownicy dużych firm.

Dlatego miejscowy ośrodek kultury postanowił pójść o krok dalej i zamiast organizacji kolejnego wyjazdu do teatru zaprosił teatry do siebie. Wszystko w ramach Nadbużańskiego Festiwalu Teatrów dla Dzieci „Gaducha”, który uzyskał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020.

Festiwal trwał  trzy dni. Podczas wydarzenia można było obejrzeć spektakle różnorodnych form teatralnych, skierowane do dzieci w różnym wieku. – Na scenach zaprezentowały się m.in. teatry lalkowe, teatr przedmiotu, teatr improwizacji, czy teatr piasku prezentowany porą wieczorną na plenerowym ekranie kinowym. Nie zabrakło też wydarzeń towarzyszących czyli warsztatów i animacji związanych z teatrem – wylicza dyrektorka GOK Sarnaki, Magdalena Rudnik.

Pomyślano również o widzach dorosłych. Specjalnie dla nich przygotowano i wystawiono “Kopciuszka w wersji nowej” , spektakl improwizowany  pt. ” Nie mów nikomu” w wykonaniu warszawskiej grupy Teatr Improwizacji Afront oraz koncert muzyki filmowej pt. “Motus Animi”.

Formuła imprezy oparta została na wystawianiu spektakli w trzech miejscowościach na kilku różnych scenach. Teatry zaprezentowały się w Sarnakach, Serpelicach i Mierzwicach. Odbyło się aż 18 pokazów podczas których można było obejrzeć 7 form teatralnych wykonywanych przez artystów z 9 zespołów. Dodatkowo 2 wydarzenia zostały pokazane online.

Widzowie – zarówno ci najmłodsi, jak i trochę starsi – zgodnie podkreślali, że za rok znów chcą by przyjechały do nich trupy aktorskie. – Wszystko mi się podobało, a najbardziej jak było przedstawienie rysowane piaskiem – mówi mała Amelka. Zatem trzymamy kciuki by festiwal na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych na terenie gminy. Niewątpliwie bowiem “Gaducha” podbiła serca widzów.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.