Gaducha podbiła serca widzów

0
274

Radość i wzruszenie to najczęstsze emocje jakie towarzyszyły widzom Nadbużańskiego Festiwalu Teatrów dla Dzieci „Gaducha”, odbywającego się w iście wakacyjnej atmosferze przepełnionej świetną zabawą  w towarzystwie aktorów z 9 zespołów teatralnych. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowało Łosice.Info.

Nie każdy mieszkaniec małej miejscowości i nie zawsze może wziąć udział w spektaklach granych w dużych miejskich teatrach. Udział w obcowaniu ze sztuką aktorską zazwyczaj oznacza całodniową wyprawę do takiego miejsca, z której najczęściej korzystają uczniowie w ramach wycieczek lub pracownicy dużych firm.

Dlatego miejscowy ośrodek kultury postanowił pójść o krok dalej i zamiast organizacji kolejnego wyjazdu do teatru zaprosił teatry do siebie. Wszystko w ramach Nadbużańskiego Festiwalu Teatrów dla Dzieci „Gaducha”, który uzyskał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020.

Festiwal trwał  trzy dni. Podczas wydarzenia można było obejrzeć spektakle różnorodnych form teatralnych, skierowane do dzieci w różnym wieku. – Na scenach zaprezentowały się m.in. teatry lalkowe, teatr przedmiotu, teatr improwizacji, czy teatr piasku prezentowany porą wieczorną na plenerowym ekranie kinowym. Nie zabrakło też wydarzeń towarzyszących czyli warsztatów i animacji związanych z teatrem – wylicza dyrektorka GOK Sarnaki, Magdalena Rudnik.

Pomyślano również o widzach dorosłych. Specjalnie dla nich przygotowano i wystawiono „Kopciuszka w wersji nowej” , spektakl improwizowany  pt. ” Nie mów nikomu” w wykonaniu warszawskiej grupy Teatr Improwizacji Afront oraz koncert muzyki filmowej pt. „Motus Animi”.

Formuła imprezy oparta została na wystawianiu spektakli w trzech miejscowościach na kilku różnych scenach. Teatry zaprezentowały się w Sarnakach, Serpelicach i Mierzwicach. Odbyło się aż 18 pokazów podczas których można było obejrzeć 7 form teatralnych wykonywanych przez artystów z 9 zespołów. Dodatkowo 2 wydarzenia zostały pokazane online.

Widzowie – zarówno ci najmłodsi, jak i trochę starsi – zgodnie podkreślali, że za rok znów chcą by przyjechały do nich trupy aktorskie. – Wszystko mi się podobało, a najbardziej jak było przedstawienie rysowane piaskiem – mówi mała Amelka. Zatem trzymamy kciuki by festiwal na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych na terenie gminy. Niewątpliwie bowiem „Gaducha” podbiła serca widzów.


Reklama