Dziękowali za plony i żegnali lato

0
818

Barwne kramy i stoiska, pyszne regionalne potrawy oraz dobra zabawa przy muzyce to najlepsza charakterystyka dożynek powiatu łosickiego i wydarzenia “Pożegnanie Lata”. Wydarzenia zgromadziły przedstawicieli władz centralnych, samorządowców oraz mieszkańców, którzy w ten szczególny dzień uroczyście dziękowali za tegoroczne plony i żegnali lato. Swój jubileusz obchodziła również sarnacka OSP świętująca 110-lecie powstania.

Gospodarzem tegorocznych dożynek powiatowych była gmina Sarnaki, do której na zaproszenie starosty zjechały delegacje z poszczególnych gmin powiatu łosickiego, zaproszeni senatorowie, posłowie, ministrowie, samorządowcy oraz rolnicy i mieszkańcy.

Wydarzenie rozpoczęła eucharystia w kościele św. Stanisława Męczennika w Sarnakach. Po mszy świętej, barwny korowód z wieńcami dożynkowymi przemaszerował ulicami Sarnak na plac gminny na którym zaplanowano oficjalną część święta plonów.

Wśród kolorowych kramów i stoisk nie zabrakło prezentacji poszczególnych kół gospodyń wiejskich, które częstowały regionalnymi smakołykami. Na stołach królowały pierogi z różnorodnym nadzieniem, swojskie ciasta i potrawy z drobiu. Niewątpliwym królem serwowanych dań był dzik z rożna i pieczone prosię. Nie obyło się bez wystaw sprzętu rolniczego oraz stoisk poszczególnych instytucji i firm działających na terenie powiatu.

Nagrodę za najpiękniejszy wieniec dożynkowy przyznano KGW w Kownatach, drugie miejsce zajęło KGW z Mierzwic, natomiast trzecie KWG z Meszek. Tytuł najładniejszego stoiska dożynkowego otrzymało KGW Nie-Zapominajka, tuż za nim było KGW Mierzwice i Ostromęczyn Kolonia. W konkursie na potrawę z owocami krajowymi najlepsze okazały się gospodynie z Ostromęczyna Kolonii, które przygotowały karkówkę w sosie śliwkowym. Drugie miejsce zajęło KGW w Meszkach a trzecie KGW w Szydłowce. W konkursie przyznano także wyróżnienia, dostały je: Justyna Leszczyńska, KGW Korniczanki i Stowarzyszenie Chlebczyn.

Na plenerowej scenie, po zakończeniu części dożynkowej rozpoczęło się wydarzenie “Pożegnanie Lata w Sarnakach” przy rytmach polskiej muzyki tanecznej. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili Viesna i Freestyle. Gwiazdą wieczoru był zespół Milano. Artyści chętnie pozowali do zdjęć z fanami i cierpliwie rozdawali autografy. W czasie koncertów w stronę roztańczonej i rozśpiewanej publiczności leciały płyty. Spotkanie z muzyką taneczną trwało do późnych godzin nocnych

Wydarzeniu towarzyszył też jubileusz 110 lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Sarnakach podczas którego uroczyście odznaczono druhów medalami za zasługi dla pożarnictwa i odznakami za długoletnią służbę. Sarnacka OSP otrzymała od samorządu województwa mazowieckiego okolicznościowy medal pamiątkowy Pro Masovia, jest to wyróżnienie nadawane za całokształt działalności zawodowej, społecznej i publicznej na rzecz Województwa Mazowieckiego.

  • Sponsorem głównym Dożynek Powiatowych był PGE Polska Grupa Energetyczna.
  • Sponsorem głównym Pożegnania Lata w Sarnakach był Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.
  • Łosice.Info objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Reklama