Do szpitala wracają pacjenci nieCOVIDowi

1
607

Z dodatnim wynikiem finansowym zamyka rok 2020 łosicka lecznica. Dzięki przekształceniu w szpital Covidowy udało się uratować placówkę przed bankructwem, a także wyprowadzić finanse ponad kreskę. W związku ze stabilizującą się sytuacją epidemiologiczną na terenie powiatu, szpital zaczyna też wracać do pracy w normalnym trybie i znów będzie leczył nie tylko pacjentów zakażonych SARS-CoV-2.

Łosicki szpital jest jedyną na tym terenie placówką, świadczącą profesjonalną opiekę medyczną w zakresie kompleksowej  diagnostyki, leczenia, rehabilitacji, pielęgnacji, profilaktyki a także promowania zachowań zdrowotnych. W lecznicy funkcjonowała przed Covidem – Izba Przyjęć, Oddział Chorób Wewnętrznych, Oddział Chirurgiczny Ogólny, Oddział Pediatryczny, Oddział Rehabilitacyjny i Zakład Opiekuńczo – Leczniczy oraz szereg poradni dostępnych dla mieszkańców powiatu. Obecnie z uwagi na przekształcenie szpitala w Covidowy, jedynie zakażeni  wirusem SARS-CoV-2 są leczeni w placówce. Okazuje się jednak, że już niedługo sytuacja znów powinna wrócić do stanu sprzed przekształcenia szpitala. Planuje się bowiem powrót do normalnej pracy oddziałów, ośrodków i poradni specjalistycznych. Znów wszyscy pacjenci będą mogli leczyć się w SPZOZ w Łosicach.

Sytuacja epidemiologiczna na terenie powiatu jest już opanowana, dzienne przyrosty zakażeń są niskie w porównaniu z tymi, które odnotowywano jeszcze w październiku i listopadzie, gdzie codziennie laboratoryjnie potwierdzano zakażenie SARS-CoV-2 u kilkudziesięciu mieszkańców powiatu. Przypominamy, że z końcem października zeszłego roku zaczęło brakować miejsc na oddziale zakaźnym w Siedlcach, dlatego też pacjentów musiała zacząć przyjmować łosicka lecznicza. W efekcie najpierw oddział internistyczny przekształcił się w sposób naturalny w zakaźny, a w ślad za nim pozostałe oddziały. W ten sposób placówka stała się szpitalem COVID-owym, co oznacza, że przyjmowani byli tam jedynie pacjenci z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. W trybie normalnym pracowała natomiast pediatria oraz ZOL. Resztę oddziałów przekształcono na zakaźne.

Wicestarosta Michał Michaluk nie ukrywa, że sytuacja finansowa szpitala pod koniec października była dość dramatyczna, bowiem wielu pacjentów w obawie o zdrowie i ewentualną możliwość narażenia się na kontakt z pacjentami chorymi na Covid, wielokrotnie odwoływało zaplanowane wizyty oraz przekładało inne zaplanowane procedury medyczne – tym samym pozbawiając placówkę pieniędzy za ich wykonanie. – Prognoza finansowa szpitala na koniec października zeszłego roku była bardzo zła i wynosiła 0,5 mln zł straty. Dla tak niedużego szpitala była to bardzo duża suma. Gdyby sytuacja dalej pogłębiała się możliwym scenariuszem mogłoby być nawet bankructwo szpitala a w konsekwencji jego zamkniecie. Sytuacja Covidowa w powiecie była też dość trudna, wiele osób zachorowało, a znaczna część pacjentów SPZOZu w obawie o możliwość zakażenia rezygnowała z usług medycznych świadczonych przez placówkę. Niewątpliwie decyzja wojewody o przekształceniu łosickiej lecznicy w szpital Covidowy pozwoliła uratować placówkę przed czarnym scenariuszem. Finanse po miesiącu funkcjonowania szpitala Covidowego uległy znacznej poprawie i wyszliśmy na prostą. Prognoza finansowa przedstawiona na koniec roku 2020 była już z kolei prognozą dodatnią. Według szacunków szpital zamknął rok z zyskiem. Warto też wspomnieć, że w tym czasie pacjenci wymagający nagłych interwencji otrzymywali pomoc na miejscu, a w razie konieczności dalszego leczenia lokowani byli w okolicznych szpitalach nie Covidowych. Nie dotarły do mnie żadne sygnały świadczące o tym, by jakiś pacjent zgłaszający się do szpitala był pozostawiony bez opieki – wyjaśnia Michał Michaluk.

Łosicka lecznica jako szpital węzłowy realizuje też zadania wynikające z narodowego programu sczepień przeciwko COVID-19. Oznacza to, że miejscowy SPZOZ został wskazany, jako punkt szczepień personelu podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.