„Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie.”

0
124

W dniu 15 września 2016 r. uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łosicach z klasy IVa  i IVb  wraz z wychowawczyniami: Małgorzatą Popławską, Katarzyną Tyszko odbyli wycieczkę edukacyjną. Przewodnikiem wycieczki był pan Marian Czmoch.

W myśl popularnego powiedzenia zwiedzanie rozpoczęto od Izby Pamięci Narodowej, która mieści się w budynku szkoły w Niemojkach. Pani Hanna Gochnio obecna opiekunka i nauczycielka historii przedstawiła uczniom ciekawą historię IPN. Od ponad 50 lat dzieci i młodzież mogą uczyć się w oparciu o te zbiory. Eksponowane są tam bogate zbiory archeologiczne, etnograficzne, historyczne i biograficzne związane z ziemią łosicką. Liczą ponad 1500 eksponatów. Najstarsze eksponaty to wytwory praczłowieka: narzędzia kamienne, broń z kości i rogu oraz narzędzia z epoki żelaza. Przedmioty użytku codziennego np. do wypieku chleba domowym sposobem, buty, łyżki z XX wieku. Izba Pamięci w Niemojkach jest jedną z nielicznych w województwie mazowieckim.

Reklama

Następnie  pan Marian Czmoch  przedstawił uczniom historię kościoła parafialnegow Łysowie.Dawna cerkiew grecko-katolicka, która po powstaniu styczniowym została zamieniona na cerkiew prawosławną.Uczniowie byli na miejscu gdzie znajdował się dwór szlachecki w Łysowie. Około 130 lat temu pracował tam Stefan Żeromski, który przemierzał główną drogą do kościoła w Niemojkach. Po drodze mijał figurkę tzw. Żeromskiego z Panem Jezusem Frasobliwym.Kapliczka została odrestaurowana przez pana Waldemara Kosieradzkiego w 2007 roku.

Zespół Pałacowo-Parkowy w Korczewie to bardzo ciekawe miejsce, uczniowie mieli okazję zwiedzić Pałac oraz park z menhirem – kamieniem sprzed okresu chrześcijańskiego, z czasów kultu boga słońca.

Pan Marian Czmoch opowiedział historię barokowej katedry Świętej Trójcy w Drohiczynie w zespole klasztoru Jezuitów. Uczniowie zobaczyli zegar słoneczny, który jest atrakcją turystyczną miasta.Po wejściu na szczyt Góry Zamkowej,zwiedzający podziwiali roztaczają się piękne widoki oraz zapoznali się z historią miejsca. U podnóża Góry Zamkowejzobaczyli bunkier  z „Linii Mołotowa” oraz poznali historię z nim związaną.

. Kolejnym etapem wycieczki była Św. Góra Grabarka – najważniejsze miejsce kultu religijnego wyznawców prawosławia. Ogromne wrażenie zrobiły na uczniach krzyże wokół Cerkwi oraz jej wnętrze. Tam przewodziła nam siostra zakonna prawosławna. Wygląd świątyni różni się od naszych kościołów. W środku nie było ławek, z wyjątkiem tych pod ścianami, które służą tylko  starszym i schorowanym osobom. Na ścianach znajdują się ikony, na sufitach malunki z aniołami, wokół było bardzo dużo złotych  świeczników. Usłyszeliśmy wiele ciekawostek o ikonach i wierze prawosławnej.

Ostatnim etapem wycieczki było ognisko w Nadleśnictwie Mierzwice.W bezpiecznym i spokojnym miejscuuczniowie mieli również okazję spożytkować swą niewyczerpaną energię.

Na koniec wycieczki uczniowie podziękowali panu przewodnikowi, za wspaniałą i ciekawą lekcję historyczno-przyrodniczą.Do domu uczniowie wrócili zmęczeni, lecz szczęśliwi i pełni wrażeń.

Joanna Olizaruk

Reklama
Poprzedni artykułC.E.G Przedsiębiorstwo Wielobranżowe
Następny artykułKrajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa ruszyła na Mazowszu