Chciał oszczędzić 55 zł na wywozie śmieci, zapłacił 500 zł mandatu

2
668

O tym, że nie opłaca się wywozić śmieci w miejsca do tego nieprzeznaczone przekonał się mieszkaniec miasta, który za zaśmiecanie drogi został ukarany mandatem w wysokości 500 zł – na wysypisku zapłaciłby ok 55 zł za wywiezione odpady. Takich przypadków jest niestety coraz więcej. 

Nieuczciwi mieszkańcy chcąc oszczędzić na rachunkach za wywóz śmieci wyrzucają je do przydrożnych rowów lub lasów. Zdaniem komendanta Straży Miejskiej, Tomasza Zienkiewicza,praktyki te jednak nie popłacają na dłuższą metę. – Bardzo często odpady wywożone są na niedziałające już od wielu lat wysypiska zarówno na tzw. Tatarską Górę, jak i do lasu w Lipinach, Dzięciołach, Biernatach czy Chotyczach. Dość często znajdujemy też worki z odpadami z gospodarstw domowych w koszach ustawionych przy ulicach w mieście a nawet przy placu zabaw, gdzie ujawniliśmy osobę, która wyrzucała właśnie w tym rejonie odpady roślinne i pozostałości po uprawianych na działce warzywach – relacjonuje komendant.

W identyfikowaniu sprawców pomaga też miejski monitoring.  –Na terenie miasta mamy juz 16 kamer, planujemy tez zakup fotopułapki, by walczyć z nieuczciwymi praktykami. W tym roku nałożyliśmy już pierwszy mandat w wysokości 500 zł na mieszkańca, który worki ze śmieciami wyrzucił w okolicach jednej z ulic. Szybko ustaliliśmy sprawcę bowiem wśród śmieci znalazły się opakowania po zamawianych w sklepie wysyłkowym towarach. Na pudełkach naklejone były nalepki adresowe z imieniem i nazwiskiem sprawcy wykroczenia. Za wyrzucone do przydrożnego rowu śmieci łosiczanin zapłaciłby 55 zł na legalnym wysypisku. Chciał oszczędzić, więc teraz zapłaci 500 zł – wyjaśnia Tomasz Zienkiewicz.

Na terenie Łosic funkcjonuje Związek Komunalny „Nieskażone Środowisko”, który zajmuje się zbiórką odpadów zbieranych selektywnie, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, odpadów wielkogabarytowych, odpadów niebezpiecznych pochodzących z odpadów komunalnych oraz transportem stałych odpadów komunalnych. Dodatkowo dzierżawi pojemniki na odpady. W punkcie można oddać za odpłatnością zgromadzone śmieci, nie narażając się przy tym na konsekwencje prawne. Mieszkańcom przysługuje bezpłatny odbiór folii po sianokiszonce oraz eternitu. Fakt ten należy jednak wcześniej zgłosić w gminie.

2 KOMENTARZE

    • Kurde Tadzik ale z ciebie gość. Ty to taki mądry i odważny jesteś, wow!

      A grzybki w zalewie, lubisz? A może pierogi z tak nawożonymi jagodami? A może Twoje dzieci lubią? Fajnie, że tak odpowiedzialnie myślisz o ich przyszłości. Piona.

Comments are closed.