Bliżej Hollywood, czyli aktor w małym mieście

0
968

Zwiedzanie kulis teatru, poznawanie niuansów pracy akustyka i oświetleniowca, czy warsztaty z charakteryzacji oraz lekcje gry aktorskiej to tylko niektóre z elementów projektu zrealizowanego przez miejscowe I Liceum Ogólnokształcące. Dzięki niemu uczniowie pod okiem profesjonalistów poznali tajniki pracy w szeroko rozumianej kulturze, a także mieli możliwość zrewidować swoje pomysły na przyszłość – bowiem wielu z nich odkryło ukryte talenty i możliwości.

Pandemia skutecznie pokrzyżowała plany związane z Łosicką Galą Oscarową, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów oraz mieszkańców. Pomimo, że plany zostały zamrożone, to pomysłowe nauczycielki z miejscowego I Liceum Ogólnokształcącego przygotowały i przeprowadziły nowy projekt – również związany ze sztuką filmową i teatralną – skierowany do uczniów w wieku 15-18 lat. „Bliżej Hollywood, czyli aktor w małym mieście” – to inicjatywa, której odbiorcami bezpośrednimi byli głównie uczniowie I LO w Łosicach – ambitni, twórczy, lubiący aktorskie wyzwania młodzi ludzie. Projekt został zrealizowany ramach programu Kultura dla każdego, we współpracy z Łosickim Domem Kultury i Narodowym Centrum Kultury.

Reklama

– Projekt był świetną okazją by młodzież rozwijała się artystycznie pod okiem profesjonalistów. Chciałyśmy tych nielicznych aktywnych nastolatków zmobilizować do wytężonej twórczej pracy. Miałyśmy też nadzieję, że zdobyta wiedza przyczyni się do aktywizowania zarówno młodzieży biorącej udział w projekcie, jak i odbiorców pośrednich, którzy mogli zobaczyć, że nawet w małym mieście można zrealizować coś profesjonalnie i z pasją – wyjaśnia koordynatorka projektu – Sylwia Zbrożek, nauczycielka I LO.

– Pierwszy etap projektu to przede wszystkim zwiedzanie Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach z dyrektorem sceny, odkrywanie tajemnic pracy akustyka i oświetleniowca, możliwość zwiedzania Centrum od kulis, a na zakończenie lekcja teatralna i rozmowa z charyzmatycznym aktorem Maciejem Czapskim. To wszystko w ramach programu Kultura dla każdego, we współpracy z Łosickim Domem Kultury i Narodowym Centrum Kultury – mówi Zofia Przesmycka współorganizatorka projektu, nauczycielka I LO.

Zdaniem organizatorek projekt umożliwił zaszczepienie i pielęgnowanie pasji młodzieży na niespotykanym dotąd poziomie. Pomimo, że zaplanowane w drugim etapie warsztaty nie mogły odbyć się w sali widowiskowej ŁDK ze względu na sytuację epidemiologiczną, to jednak zostały zrealizowane przy wykorzystaniu technologii komunikacyjnej. – Uczestniczki projektu z chęcią poznały podstawy charakteryzacji i tajniki makijażu scenicznego, który wykonały pod czujnym okiem prowadzącej warsztaty Weroniki Sakowskiej. Młodzież miała także zaszczyt poznać Jacka Kawalca – aktora, wokalistę i prezentera. Podczas spotkania online Jacek Kawalec opowiedział o swojej pracy, aktorskich i muzycznych inspiracjach oraz dał popis wokalnych umiejętności. Cieszy nas fakt, że spotkamy się na żywo podczas stacjonarnych warsztatów wiosną, gdyż aktor zrobił na wszystkich niesamowite wrażenie – wyjaśnia Sylwia Zbrożek.

Niestety epidemia nie pozwoliła również na wystawienie finałowego przedstawienia na deskach domu kultury dlatego też zamiast wspólnej wielkiej realizacji młodzież musiała nagrać swoje sceny w małych grupach. Nie zmienia to jednak faktu, że uczestnicy dostali wielką szansę na poznanie świata filmu, teatru, aktorstwa, reżyserii czy odkrycia tajników pracy operatora, akustyka, charakteryzatora i scenografa. Dodatkowo uczniowie mogli pogłębiać swoje pasje, kształtować otwartość na kulturę oraz popróbować swoich sił na tym polu – a na tym najbardziej zależało organizatorom.

Reklama
Poprzedni artykułSprawdź jakość powietrza w mieście
Następny artykułBal przebierańców