Biskup Antoni Pacyfik Dydycz honorowym obywatelem gminy Sarnaki

0
289

Na uroczystej sesji wyjazdowej w Serpelicach, rada gminy Sarnaki podjęła uchwałę w sprawie nadania honorowego obywatelstwa gminy biskupowi Antoniemu Pacyfikowi Dydyczowi. Radni w imiennym głosowaniu jawnym, jednogłośnie poparli inicjatywę wójta Grzegorza Arasymowicza i radnego  Mariusza Dudziuka.

Reklama

Inicjatywa wójta gminy Sarnaki Grzegorza Arasymowicza oraz radnego Mariusza Dudziuka związana z nadaniem honorowego obywatelstwa gminy biskupowi Antoniemu Pacyfikowi Dydyczowi spotkała się jednogłośną aprobatą wszystkich radnych obecnych na uroczystej wyjazdowej sesji rady gminy Sarnaki w Serpelicach. Po laudacji wygłoszonej przez M. Dudziuka, radni w głosowaniu imiennym i jawnym poparli pomysł odznaczenia honorowym tytułem biskupa Dydycza, który urodził się i wychował właśnie w Serpelicach i z tym miejscem jest szczególnie związany.

Uroczystość odbyła się na dziedzińcu Zespołu szkolno Przedszkolnego w Serpelicach i objęta została honorowym patronatem biskupa Piotra Sawczuka. Uczestniczyli w niej min O. Szczepan Dzyra – współgospodarz wydarzenia, dziekan parafii w Sarnakach ks. Prałat Andrzej Jakubowicz, radny sejmiku województwa mazowieckiego Wojciech Kudelski, prezydent miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk, burmistrz Drohiczyna Wojciech Bożym, wójt gminy Mielnik Marcin Urbański, wójt gminy Olszanka Grzegorz Pajnowski i z-ca wójta gminy Izabelin Michał Postek. Wydarzenie zgromadziło również wielu mieszkańców gminy oraz delegacje instytucji i jednostek państwowych. Premier Mateusz Morawiecki przysłał list gratulacyjny, który odczytano podczas uroczystości.

Akt nadania honorowego obywatelstwa oraz okolicznościową legitymację przekazali biskupowi seniorowi wójt Grzegorz Arasymowicz z przewodniczącą rady gminy Justyną Filipiuk. – Umiłowanie księdza biskupa do lokalnej historii o której może snuć długie opowieści. Ogromna wiedza, gorliwe zaangażowanie  w sprawy regionalne, zarówno w wymiarze kościelno-duchowym, jak i świeckim. Serdeczność i otwartość na drugiego człowieka. Uśmiech, wsparcie i zaangażowanie – to wszystko składa się niezwykłość księdza biskupa. Te cechy, jak i wiele innych, wraz z działalnością  i posługą naszego honorowego mieszkańca gminy Sarnaki są szeroko znane w całym regionie  i świecie. Nie sposób wymienić wszystkich zasług ks. biskupa, który niewątpliwie jest najwybitniejszą osobowością swoich rodzinnych Serpelic i naszej gminy. W kapłańskiej posłudze zawsze utożsamiał się z charyzmatyczną zasadą Prymasa Tysiąclecia mówiącą, że po Bogu, przed własnym sercem – życiem, ważniejsza jest Ojczyzna – mówi wójt Grzegorz Arasymowicz. – Życzymy ks. biskupowi wielu łask bożych, dużo zdrowia i i wciąż tej samej pogody ducha oraz wspaniałego poczucia humoru – dodaje.

Biskup Antoni Pacyfik Dydycz nie krył wzruszenia i radości z okazanej życzliwości – Chciałbym bardzo podziękować za to wyróżnienie. Myślę, że to spotkanie jeszcze bardziej zmobilizuje naszą wspólnotę, która rozciąga się od domu rodzinnego, przez wioskę, przez miasto, przez gminę do najjaśniejszej Rzeczypospolitej i sprawi, że będziemy się tu wszędzie czuć jak u siebie w domu.  Chciałbym, żeby ta rzeczywistość, na którą składają się te wszystkie przestrzenie była dla nas jak najbardziej życzliwą. Jeszcze raz dziękuję za wyróżnienie – mówił biskup senior.

Program artystyczny przygotowały uczennice szkoły w Serpelicach. Natomiast Franciszek Krasuski – poeta i fraszkopisarz, wieloletni nauczyciel i dyrektor tej szkoły odczytał swój utwór zadedykowany osobie biskupa Dydycza. Po sesji w miejscowym kościele odbyła się msza święta koncelebrowana przez kilku księży pod przewodnictwem biskupa seniora. W trakcie nabożeństwa wystąpił zespól Aura z sarnackiego GOK-u, psalm zaśpiewała Gabriela Rybaczuk.

Pochodzący z Serpelic hierarcha to duchowny rzymskokatolicki, kapucyn, dr nauk humanistycznych w zakresie historii, biskup diecezjalny drohiczyński w latach 1994–2014, od 2014 biskup senior diecezji drohiczyńskiej. Biskup uczestniczy aktywnie w rekolekcyjnych spotkaniach na Golgocie Młodych w Serpelicach. Chętnie też korzysta z zaproszeń na lokalne uroczystości.

Reklama
Poprzedni artykułNieobyczajne zachowanie zgorszyło mieszkańców bloku
Następny artykułZmiana organizacji ruchu w obrębie cmentarza