Biblioteka Pedagogiczna świętowała 70 urodziny!

0
209

Biblioteka Pedagogiczna im. H. Radlińskiej wraz z miejscową filią książnicy fetowała w zeszłym tygodniu jubileusz 70-lecia działalności. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego województwa mazowieckiego, samorządów z terenu powiatów siedleckiego, węgrowskiego, sokołowskiego, mińskiego, garwolińskiego i łosickiego oraz przedstawicieli oświaty i kultury. Spotkanie było też okazją do ogłoszenia laureatów konkursu plastycznego na plakat promujący placówkę. Wśród nich znalazły się Kaja Kęcel z I Liceum Ogólnokształcącego w Łosicach oraz Amelia Poznańska reprezentująca miejscową Szkołę Podstawową nr 2 im. Mikołaja Kopernika.

Biblioteka Pedagogiczna im. H. Radlińskiej wraz ze swoimi filiami świętowała 9 października piękny jubileusz 70-lecia działalności. W podniosłym wydarzeniu uczestniczyli nie tylko nauczyciele i bibliotekarze ale również przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego województwa mazowieckiego, samorządów z terenu powiatów siedleckiego, węgrowskiego, sokołowskiego, mińskiego, garwolińskiego i łosickiego oraz przedstawiciele oświaty i kultury.

Reklama

Jak na jubileusz przystało nie zabrakło tego dnia gratulacji, życzeń i pięknych kwiatów oraz prezentów. – Jeszcze ze szkoły podstawowej pamiętam pewien cytat z Jana Raka „Książki to są twoi najlepsi przyjaciele, nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele.” Dziękuję, że w naszym mieście jest biblioteka pedagogiczna i dziękuję, że jej pracownicy z takim zaangażowaniem włączają się w projekty społeczne i kulturalne realizowane na terenie miasta i gminy. Niech ten jubileusz będzie dla was powodem do dumy, radości i satysfakcji z wykonywanej pracy a także inspiracją do dalszych przedsięwzięć podejmowanych na rzecz upowszechniania czytelnictwa oraz tworzenia życia kulturalnego regionu – mówił burmistrz Mariusz Kucewicz.

Podczas wydarzenia nie zabrakło też wstąpień okolicznościowych, prezentacji i prelekcji. Rys historyczny placówki przedstawiła dyrektorka Dorota Salamon. – W 1952 roku, gdy biblioteka powstawała było 256 egzemplarzy książek. Obecnie księgozbiór liczy 400 tys. woluminów w całej bibliotece czyli w Siedlcach i 5 filiach – mówiła z dumą podczas uroczystości szefowa książnicy.

Zebrani wysłuchali również i obejrzeli refleksyjne prezentacje jubileuszowe – jedna z nich dotyczyła ewolucji i zmian jakie zachodziły w ostatnich dziesięcioleciach w wyglądzie książek i podręczników. Druga skupiła się wokół ciekawostek i smaczków związanych z placówką i jej pracownikami. Natomiast prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza dr hab. Piotr Łuszczykiewicz we właściwy sobie humorystyczny sposób poprowadził wykład pt. „Komunikowanie – sztuka, technika, sposób życia”. Omówił nie tylko werbalne i pozawerbalne formy komunikacji, ale przemycił też podczas wystąpienia całą masę związanych z tematem anegdot pozostających w odniesieniu do jego pracy ze studentami. Całe wystąpienie Piotra Łuszczykiewicza utrzymane było w konwencji stand-up i wprowadziło zgromadzonych gości w wyśmienite humory.

O oprawę artystyczną wydarzenia zadbała Aleksandra Gotowicka, która jest nie tylko wokalistką i aktorką musicalową ale i trenerką wokalną. Aleksandra przygotowała recital z piosenkami Agnieszki Osieckiej, które przeplatała anegdotami i ciekawostkami z życia poetki.

Spotkanie jubileuszowe było też okazją do ogłoszenia laureatów konkursu plastycznego na plakat promujący placówkę. Wśród laureatów pierwszych miejsc bibliotecznego konkursu znalazły się Kaja Kęcel z I Liceum Ogólnokształcącego w Łosicach oraz Amelia Poznańska reprezentująca miejscową Szkołę Podstawową nr 2 im. Mikołaja Kopernika.

Placówka do konkursu zaprosiła uczniów szkół podstawowych klas IV-VIII i średnich z powiatów: siedleckiego, węgrowskiego, sokołowskiego, mińskiego, garwolińskiego i łosickiego. Konkurs miał na celu nie tylko kształtowanie wrażliwości estetycznej uczniów, czy rozbudzanie ich twórczej inwencji i kreatywności, ale przede wszystkim miał uwrażliwiać czytelniczo i rozwijać indywidualne zdolności plastyczne uczestników.

Na biblioteczny konkurs wpłynęło 205 prac. Spośród nich w każdej z filii oraz w placówce siedleckiej wyłoniono zwycięzców. W Węgrowie przyznano jedno pierwsze miejsce, które zdobyła Blanka Woszczyńska z kl. IV ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II. W Sokołowie Podlaskim pierwsze miejsce w kategorii klas IV – VIII zdobyła Anna Iwańska uczennica kl. VIII Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi. W kategorii szkół ponadpodstawowych pierwsze miejsce zajęła Laura Stańska z kl. IV reprezentująca Zespół Szkół nr 1. W Garwolinie pierwsze miejsce zdobył Mikołaj Głodek z kl. IV Szkoły Podstawowej im. Romualda Traugutta w Żelechowie. W kategorii szkół ponadpodstawowych pierwsze miejsce zajęła Malwina Użyczyn z kl. II reprezentująca Zespół Szkół nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie. W Mińsku Mazowieckim w kategorii klas IV-VIII szkół podstawowych pierwsze miejsce otrzymał Mikołaj Ptasiński z kl. VI ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika. W kategorii szkół ponadpodstawowych pierwsze miejsce zajęła Maja Dumała uczennica kl. II Zespołu Szkół Ekonomicznych. W Siedlcach przyznano dwa pierwsze miejsca w kategorii kl. IV-VIII szkół podstawowych. Laureatami zostały: Marta Mężyńska uczennica kl. VIII Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Hołubli i Anna Świder z kl. VII Zespołu Szkół w Seroczynie. Komisja konkursowa wyłoniła również GRAND PRIX – nagrodę otrzymała Anna Iwańska uczennica kl. VIII Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi.

Reklama
Poprzedni artykułOddaj krew – uratuj życie
Następny artykuł„NIE ZROBIŁEM NIC WIELKIEGO, LUBIĘ LUDZI I LUBIĘ IM POMAGAĆ”