Będzie Szlak Rowerowy Ziemi Łosickiej

0
683

Pasjonaci jazdy na dwóch kółkach już wkrótce będą mogli korzystać z atrakcyjnych i profesjonalnie oznakowanych tras rowerowych. W konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie “LGD-Tygiel Doliny Bugu” nagrodzono projekty przygotowane przez Lokalną Organizację Turystyczną „LOT Nad Bugiem” oraz Powiatowe Stowarzyszenie Animatorów Kultury w Łosicach.

Dzięki wsparciu Stowarzyszenia “Lokalna Grupa Działania –  Tygiel Doliny Bugu” na terenie powiatu zostanie utworzony szlak rowerowy, który obejmie zasięgiem wszystkie gminy. Wniosek wraz z projektem inwestycji przygotowała Lokalna Organizacja Turystyczna „LOT nad Bugiem”, będąca przestrzenią współpracy osób, którym zależy na rozwoju turystycznym Podlasia Nadbużańskiego. Członkami stowarzyszenia są przedstawiciele branży turystycznej – właściciele hoteli, pensjonatów, miejsc i atrakcji turystycznych i agroturystycznych, producenci lokalni oraz przedstawiciele samorządów, lokalni liderzy i pasjonaci Podlasia Nadbużańskiego (obecnie organizacja liczy ok. 70 członków).

– Naszą misją jest zrównoważony, profesjonalny i nowoczesny rozwój turystyki oparty na współpracy między sektorem samorządowym, gospodarczym i pozarządowym. Zarząd stowarzyszenia stanowią osoby reprezentujące różne sektory (gospodarczy, samorządowy, pozarządowy) mieszkające w różnych częściach Podlasia Nadbużańskiego – wyjaśnia Justyna Paluch, wiceprezeska LOT.

“LOT nad Bugiem” na przełomie 2020 i 2021 roku, otrzymała od Towarzystwa Ochrony Siedlisk „ProHabitat” przygotowane 10 lat temu opracowanie szlaku rowerowego zlokalizowanego na terenie powiatu łosickiego, prawa autorskie do szlaku zostały przekazane umową w styczniu 2021 r. Szlak wprawdzie został już wytyczony, jednak nigdy nie został oznakowany. Dlatego członkowie zarządu LOT nad Bugiem kilkukrotnie objechali szlak zgodnie z otrzymanym opisem, uznając że idea wytyczenia tras jest bardzo wartościowa. Stwierdzono, jednak że dotychczas opracowany szlak wymaga niezbędnej aktualizacji.

-Na szlaku pojawiły się nowe obiekty turystyczne, które powinny zostać na nim ujęte, a w momencie tworzenia pierwszej wersji nie istniały. Pojawiły się też obiekty infrastruktury rekreacyjnej (altany, miejsca odpoczynku), które mogłyby zostać wykorzystane na szlaku. Doposażając je w elementy niezbędne rowerzystom wpłyniemy na poprawę ich atrakcyjności – mówi Justyna Paluch. Wiceprezeska dodaje, że planowana infrastruktura będzie miała charakter niekomercyjny i ogólnodostępny, nie będą pobierane żadne opłaty za korzystanie z niej.

Trasa o długości 112 km rozpoczyna się i kończy w Łosicach. Na realizację projektu “LGD Tygiel Doliny Bugu” przeznaczył aż 250 tys. zł. W najbliższym czasie przeprowadzona zostanie inwentaryzacja szlaku, która pozwoli na aktualizację wyznaczonych tras, opracowanie elektronicznych śladów oznakowania oraz opis zgodny z obecnym stanem. Zaplanowano też uzgodnienia z właścicielami gruntów dotyczące oznakowania i wyposażenia szlaku rowerowego. Planuje się również wykonanie i montaż infrastruktury turystycznej – powstaną stacje naprawcze, stojaki na rowery z mapami, kosze na śmieci, panele fotowoltaiczne i witacze. Nie zapomniano o ustawieniu oznakowania i opracowaniu merytorycznym i graficznym map i przewodników.

Dodatkowe pieniądze na utworzenie tematycznych szlaków rowerowych “LGD Tygiel Doliny Bugu” przyznało również Powiatowemu Stowarzyszeniu Animatorów Kultury w Łosicach. Kwota ponad 56,5 tys. zł zostanie przeznaczona na realizację projektu związanego z wytyczeniem dwóch tras tematycznych – historycznej pn. „Szlakiem V2” i przyrodniczej pn. „Jastrzębim szlakiem”.

Realizacja projektów zaplanowana została na przełomie 2021/2022 roku tak, aby w przyszłym sezonie można już było w pełni korzystać z atrakcyjnych szlaków rowerowych. Oba projekty dofinansowano w ramach konkursu “Rozwój Ogólnodostępnej i Niekomercyjnej Infrastruktury Turystycznej lub Rekreacyjnej, lub Kulturalnej”.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.