Będzie fontanna, scena i hiszpańskie schody

Łosice czeka ogromna zmiana wizerunkowa. Centralna część miasta zostanie zmodernizowana w ramach Programu Rewitalizacji. Do miasta trafiło 6 mln unijnego dofinansowania z czego ponad 3 ml przeznaczone zostanie na rewitalizację parku im. Króla Aleksandra Jagiellończyka. W samym centrum miasta już niedługo powstanie scena, plac zabaw i fontanna a cały teren parku odzyska zapomnianą świetność.

W zeszłym roku wyłoniono w drodze konkursu projekt modernizacyjny centrum miasta wraz z parkiem im. Króla Aleksandra Jagiellończyka przy ul. Rynek. Przypominamy, że w konkursie zwyciężył projekt Agnieszki Radkiewicz z Gdyni. Koncepcja przewiduje uporządkowanie zagospodarowania terenu, wyłaniając walory użytkowe placu. Praca w ciekawy sposób nawiązuje do historycznego układu rynku.

Projekt rewitalizacyjny miasta dotowany ze środków unijnych zakłada trzy działania modernizacyjne. Pierwszym działaniem w ramach Projektu będzie zagospodarowanie parku im. Króla Aleksandra Jagiellończyka przy ul. Rynek, który po modernizacji będzie pełnił dwie funkcje – rynku i parku. Zyska on zupełnie nowe oblicze – jego powierzchnia zostanie utwardzona, pojawią się nowe murki i trawniki. W centralnej części rynku stanie fontanna, wybudowany zostanie również podest pełniący rolę sceny. Nowy plac zyska odpowiednie oświetlenie oraz architekturę ogrodową.

– W ramach programu rewitalizacji prowadzimy trzy działania – mówi burmistrz miasta i gminy Łosice, Mariusz Kucewicz. – Prace obejmować będą ul. mjr. Zenona, Przedszkole Samorządowe nr 2, oraz park w centrum im. Króla Aleksandra Jagiellończyka. Została już rozpoczęta procedura wyłonienia wykonawcy prac rewitalizacyjnych parku. Do urzędu wpłynęły dwie oferty, jedna z nich jest dużo poniżej zaplanowanej na ten cel kwoty, natomiast druga przewyższa zaplanowany budżet. Samorząd miał przeznaczone na ten cel 3.061.000 zł.  Do końca kwietnia zostanie wybrany wykonawca, w maju podpiszemy umowy z wykonawcą.

– Myślę, że to będzie ogromna zmiana wizerunkowa dla miasta. Rewitalizacja parku już od długiego czasu jest tematem planów przebudowy centrum. Jest to miejsce historyczne więc konserwator zabytków uczestniczył w pracach projektowych w trakcie całego procesu planowania i tworzenia projektu. Teren ten jest w strefie ochrony konserwatorskiej. W historii Łosic w tym miejscu był marktplatz (targ), więc mieliśmy w planach robić coś w stylu tego co jest w Kałuszynie czy Międzyrzecu Podlaskim czyli wybrukowany plac w centrum miasta. Ostatecznie przeszedł projekt, który zakłada zostawienie dużej części zieleni. Przeprowadziliśmy dokładne oględziny zieleni, która jest obecnie w parku. Część drzew chorych zostanie usunięta w ich miejsce nasadzone zostaną nowe drzewa. Ściana zieleni od strony południowej, zostanie nienaruszona, będzie spełniać rolę naturalnego zacienienia. Wypoziomowanie powstałej płyty pozwoli na nadanie jej nowej funkcjonalności. Przede wszystkim powstaną toalety, które swego czasu były bardzo medialnym tematem łosickim – z uśmiechem opowiada o projekcie burmistrz.

– Zaplanowane prace sprawią, że teren będzie mógł być optymalnie wykorzystany. Do tej pory organizowane w mieście jarmarki bożonarodzeniowe i wielkanocne musieliśmy robić w pomieszczeniach zamkniętych, brakowało miejsca, w którym taki jarmark można było zorganizować. A po modernizacji pojawi się realna szansa na realizację tej inicjatywy w centrum miasta.

– W parku będzie miejsce i do zabawy i miejsce dla użytku kulturalnego. Zyskamy dwa miejsca do rekreacji i place zabaw dla najmłodszych. Nie zabraknie stojaków na rowery, poidełka czy nowej infrastruktury oświetleniowej i wyposażenia parkowego czyli nowych estetycznych ławeczek. Wygospodarowane będą dwa miejsca na kocyk, ustawiona zostanie stacja do naprawy rowerów i powstanie scena ze schodami hiszpańskimi. Teraz to tam odbywać się będą różne występy czy kino plenerowe. Jeśli chodzi o elementy wizerunkowe, związane z estetyką miejsca to nie mogę nie wspomnieć oczywiście o fontannie, która będzie centralną częścią naszego parku. Projekt powinien zostać zrealizowany do końca listopada tego roku, więc już za kilka miesięcy nasze miasto zyska całkowicie nową szatę – mówi z dumą Mariusz Kucewicz.

10 thoughts on “Będzie fontanna, scena i hiszpańskie schody

 1. życzliwy

  Do szkoły się jeździ autobusem a nie za taty pieniądze furami się rozbijasz. W sumie niedługo wakacje więc będziesz miał chwilkę na przemyślenie tematu na zakup miesięcznego.

  (3)
  • Cypisek

   Sam biedaku jeździj do roboty ałtobusem bo Cię nie stać na nowe BMW x6. Zarabiasz 1600 jałmużny na miesiąc i na gówno Cię stać. A mi tatuś tyle daje na benzynę do mojej fury. Pozdro biedaki z 500+

   (-8)
 2. gimbaza też się zna :D

  Drogami na “wsiach nalezacych do powiatu Losickiego” to raczej nie burmistrz a starosta. Na WOS coś o tym było.

  (3)
 3. życzliwy

  Do szkoły się jeździ autobusem a nie za taty pieniądze furami się rozbijasz. W sumie niedługo wakacje więc będziesz miał chwilkę na przemyślenie tematu na zakup miesięcznego.

  (2)
 4. Uczen

  Ja to bym sie skupil na drogach. Radzynska wola o pomste do nieba. Codzienbie jezdze do szkoly i dziury sa lepione co chwila.

  (-4)
 5. Steper

  Idac tym tokiem rozumowania, to w d…e z drogami, niech ludzie jezdza po dziurach, wazne zeby bylo gdzie wyjsc, posiedziec. No dobrze, to prosze to powiedziec ludzion codziennie jezdzacym do pracy czy rodzicom wozacym dzieci do szkoly. W wielu miejscach na wiejskich drogach wiosna nie da sie przejechac bo bloto. Ale oj tam, cieszmy sie bo bedzie wypas park:-)

  (-6)
  • Lucek

   O jakich drogach piszesz? Konkretnie. Bo jeśli o tych w gminie Huszlew to pisz reklamacje do wójta Stefaniuka a jak w gminie Olszanka do wójta Parola, itd. Łosice zasługują na nowoczesny, elegancki skwer. Ulice też są w naszej gminie remontowane, do powiatowych też gmina dużo dokłada. Na ul.Radzyńską też podobno jest złożony wniosek. Więc jest OK.

   (6)
 6. Steper

  Co ma piernik do wiatraka? Typ powiedzial o zniszczonej drodze a tu gownoburza o to czym jezdzi. Burmistrz niech sie zajmie drogami bo w losicach i na wsiach nalezacych do powiatu Losickiego to jest tragedia. Park jest, cien w upalne dni tez jest wiec po co to niszczyc?

  (-9)
  • henek

   Przypominam, że drogi to nie jedyne potrzeby. Gdyby przeliczyć ilość szmalu przeznaczonego na różne potrzeby miasta i gminy to wyszłoby, że i tak grogi pochłonęły ich lwią część. Utarło się, że jak zrobił drogę – to dobry burmistrz, radny czy sołtys więc tymi drogami argumentują każdą kadencję. Najpierw chce zostać radnym, żeby załatwić budowę drogi a na następne kadencje remont owej drogi i tak w kółko , a przecie “nie samymi drogami człowiek żyje”. Np. dzieci mają w …… drogi, ich interesuje plac zabaw, rowerzystów ścieżki rowerowe, chorych dobrze wyposażony szpital, rodziców pchających wózek z dzieckiem równe chodniki, niepełnosprawnych brak barier architektonicznych, biednych mieszkanie socjalne, mieszkańców osiedli domków jednorodzinnych dostęp do sieci wodociągowej i gazowej, fanów internetu darmowe miejskie wi-fi, koneserów kultury takoweż wydarzenia na wysokim poziomie etc., etc. Należy uwzględniać potrzeby wszystkich a nie tylko zmotoryzowanych.

   (13)

Comments are closed.