„Bądź sobą-szukaj własnej drogi.”

0
23

Dzień Dziecka  w Zespole Placówek Oświatowych w Platerowie wyglądał w tym roku inaczej niż zwykle. Zaczęliśmy go przed głównym wejściem do budynku, gdzie po słowach przywitania uczniów przez Panią Dyrektor Marię Daszko o powodach zebrania się w tym miejscu i w takim czasie opowiedziała sprawczyni tegoż zajścia -niżej podpisana.

W kilku słowach przypomniała zebranym kolejne etapy tworzenia przez nich dzieła upamiętniającego patrona szkoły podstawowej. Złożyła serdeczne podziękowania zaangażowanym w projekt kobietom: artystce Ewelinie Siemieniuk, nauczycielkom:  Magdalenie Gackiewicz, Jolancie Ostaszewskiej, Dorocie Kolasie i Bożenie Niedziółce za pomoc podczas warsztatów, panom: Jackowi Pasierowskiemu i Mariuszowi Lesiukowi za  pracę i siłę, z  jaką dzieło umocowali, a szczególne podziękowania koordynatorka projektu skierowała do Państwa  Dyrektorów Marii Daszko i Grzegorza Szymanka za wyrażenie zgody na roczne szaleństwo mozaikowe w naszej szkole w ramach projektu  „Głucha wioska na Podlasiu”. Na zakończenie, słowo „Dziękuję” usłyszeli uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, którzy dłońmi swymi ulepili dzieło takie, którego w okolicy, powiecie, a nawet w województwie żadna szkoła nie posiada.  Dlatego też przedstawiciele każdej klasy dokonali  odsłonięcia  mozaiki w imieniu swoim i kolegów.

Reklama

Następnie wszyscy przeszli na salę gimnastyczną, gdzie Mała Pasieka zaprezentowała się w krótkim koncercie, a przygrywali jej muzycy z  Zespołu Pieśni i Tańca „Pasieka”.

Po występie Pasieki koordynator projektu Alicja Zienkiewicz – Zielińska posługując się tekstem stworzonym specjalnie na tę okoliczność  przez znawcę regionu Dariusza Kazuna oraz własnymi słowami, fotografiami i materiałami zaczerpniętymi ze szkolnych kronik, wyjaśniła młodemu pokoleniu, jak doszło  25 lat temu do nadania szkole patronatu Starego Doktora.  Przypomniała, że twórczość Korczaka stała się pretekstem do działań w ramach dwóch z sukcesem przeprowadzonych projektów.

Pierwszy, „Mojżesz z Mężenina”, którego inicjatorką była Maria Daszko zrealizowało Nadbużańskie Stowarzyszenie Oświatowo-Ekologiczne  „Mężenin” z pomocą uczniów z Zespołu Placówek Oświatowych w Platerowie i przy wsparciu finansowym Fundacji im. Stefana Batorego. Odbył się plener fotografii otworkowej w Dolinie Bugu, na którym uczniowie naszej szkoły  zrobili  zdjęcia, posługując się  camera obscura z puszek po cukierkach czy pojemników po kawie. Pod okiem artystek: Dominiki Lewandowicz i Kingi Łaskiej wywołali materiał w ciemni urządzonej w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Mężeninie i przygotowali 30 fotografii, które stanowią dziś wystrój szkoły.

Natomiast w kończącym się roku szkolnym w celu przypomnienia mieszkańcom gminy Janusza Korczaka przebywającego na letnisku w „Uroczysku Mężenin”, a także w celu  ubogacenia i poprawy estetyki przestrzeni placu szkolnego i rozwinięcia kreatywności dziecka  przeprowadzono szereg  działań  poznawczych, twórczych i edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w ramach projektu „Głucha wioska na Podlasiu” autorstwa Alicji Zienkiewicz – Zielińskiej. Uczniowie ZPO w Platerowie pracowali warsztatowo z gliną i pod kierunkiem nauczycielki i artystki Eweliny Siemieniuk stworzyli  mozaikę. Projekt zaistniał w ramach III-ego otwartego konkursu  Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka na projekty edukacyjne realizowane we współpracy z dziećmi i młodzieżą pt. „Nie wolno zostawić świata, jakim jest”.

Po wystąpieniu nauczycielki swój czas na scenie znalazły dzieci. Uczniowie klasy piątej przedstawili zebranym obowiązki, reguły, i „prawidła życia”, jakimi kierowali się mieszkańcy Domu Sierot Korczaka.

Na zakończenie jubileuszowych uroczystości wypowiedziała się młodzież. Reprezentant młodego pokolenia, Juliusz Kupiński odczytał Odezwę Społeczności PaT (to skrót od nazwy programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty”, ), której towarzyszył  „Zryw Wolnych Serc”, a także happening „Przestańmy biec”, podczas którego młodzież posługując się  hasłami na banerach   propagowała życie bez uzależnień, także w myśl słów bohatera uroczystości, Janusza Korczaka, który zachęcał do „bycia sobą” i „szukania własnej drogi.”

A.Z.Z.
fot. M. Gackiewicz

Reklama
Poprzedni artykułSamobójstwo w Niemojkach
Następny artykułBADANIE STÓP DLA DZIECI