5 lat Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej

0
380

Kolorowy korowód ze śpiewem na ustach przemierzył ulice, by w ten sposób ogłosić mieszkańcom jubileusz Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej. 

W pierwszą sobotę października działający w strukturach Łosickiego Domu Kultury Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej świętował 5-lecie swojej działalności. Powstał we wrześniu 2015. Jego celem jest kultywowanie podlaskiej tradycji ludowej, ochrona dziedzictwa narodowego oraz rozwijanie zainteresowania folklorem wśród dzieci, młodzieży i dorosłych i jego popularyzacja.

Pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym zespołu jest Mirosław Odoszewski, który w projekt zaangażował członków chóru Adoramus. Ludowa kultura tak pochłonęła śpiewaków, że już dwa lata później rozbudowali zespół o grupę taneczną, a rok po tym powstał dziecięcy zespół Mała Ziemia Łosicka. Obecnie w skład podstawowego ZPiTZŁ wchodzą 23 osoby – 18 osób z grupy śpiewaczej oraz pięcioosobowa kapela: dwa akordeony, saksofon, bębenek i kontrabas.

Świętowanie zespół rozpoczął od barwnego przejazdu ulicami miasta, by zaprosić mieszkańców na występ jubileuszowy, który odbył się w samym centrum w parku im. Króla Aleksandra Jagiellończyka. Były tańce, muzyka i śpiew. Jak na prawdziwy jubileusz przystało, nie zabrakło też tortu, życzeń i pamiątkowych prezentów.

Gratulacje na ręce Mirosława Odoszewskiego złożyli artystom burmistrz Mariusz Kucewicz oraz dyrektorka Łosickiego Domu Kultury, Dorota Kozłowska. Zespół otrzymał również od burmistrza symboliczny czek, który jest prezentem od całego samorządu i podziękowaniem za cenny wkład w kulturę oraz dbałość o tradycję i ludowość.

Fot. Julian Kucewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.