Mierzwickie Święto Morza

0
2

Mieszkańcy Mierzwic po raz kolejny celebrowali morskie święto. Podczas festynu promowano regionalne wyroby oraz twórczość rękodzielników i artystów. Nie zabrakło też wspólnych tańców i śpiewów, a wszystko w luźnej, swojskiej atmosferze – jak na kurort wypoczynkowy przystało.

Święto Morza ustanowiono w drodze uchwały przez Sejm RP w 1919 roku, w dniu imienin Piotra i Pawła, będących patronami rybaków i żeglarzy. W Mierzwicach na ten dzień przypadał odpust, który powiązano z zabawą taneczną i nazwano Świętem Morza.

Najbardziej pamiętnym wydarzeniem, związanym ze Świętem Morza nad Bugiem była impreza odpustowa w 1936 roku, kiedy to krzepcy mieszkańcy urządzili sobie bitwę pomiędzy sobą. Echa tej potyczki ciągle niosą się w regionalnych opowieściach. Ostatnia zabawa odbyła się w 1962 roku. Później, niestety na wiele, wiele lat zarzucono pomysł organizacji tych uroczystości.

Jednak 5 lat temu o tej znakomitej imprezie z tradycjami przypomniał mieszkańcom Jan Karwacki. Grupa zapaleńców, społeczników i aktywnych działaczy nie widziała innej możliwości, jak tylko reaktywować to morskie święto. Karolina Morawska, jedna z pomysłodawców wznowienia obchodów wydarzenia nad Bugiem mówiła, że na początku spotkała się z wielkim sceptycyzmem wśród dużej części mieszkańców.

Znaleźli się jednak i tacy, którzy wsparli ideę. Dzięki temu udało się z wielkim sukcesem odnowić wspaniałą zabawę. Tegoroczna edycja była wyjątkowa, bowiem świętowano już pięciolecie imprezy. Jak na jubileusz przystało nie zabrakło więc i tortu. Jak pokazuje praktyka, nawet nad Bugiem można integrować się i wspólnie bawić celebrując tak bardzo morskie święto.