Kasa Chorych w Łosicach

0
2

Zapraszamy serdecznie na koncert legendy polskiego rocka – Kasy Chorych, odbędzie się on 22 listopada o godz. 18.00 w sali widowiskowej Łosickiego Domu Kultury. Tego nie można przegapić!

Jest to polska grupa bluesowa założona w Białymstoku w roku 1975 przez Ryszarda Skibińskiego i Jarosława Tioskowa. Kasa Chorych to prawdziwa legenda polskiego blues-rocka. Zespół należy do grona najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki (nie tylko bluesowej).

W połowie lat osiemdziesiątych swoją muzyka przyczynili się do tego, że polski blues nabrał nowego, świeżego wymiaru. Wnieśli do tej muzyki zastrzyk ożywczej energii i pomysłów powodując, że bluesem zainteresowali się również młodzi ludzie. To dzięki Kasie Chorych muzyka bluesowa rozbrzmiewała na najważniejszych festiwalach rockowych w Polsce. Do dnia dzisiejszego utrzymują się w czołówce pomimo tego, że konkurencja w postaci młodych wykonawców jest bardzo silna.

Zespół został założony w 1975 przez grającego na harmonijce ustnej Ryszarda „Skibę” Skibińskiego i gitarzystę Jarosława Tioskowa. Początkowo grali w małych klubach Białegostoku. Przełomowym dla działalności Kasy Chorych okazał się rok 1978. Udział w najważniejszych polskich festiwalach rockowych, pierwsze nagrody i wyróżnienia oraz wręcz entuzjastyczne przyjęcie przez publiczność spowodowało ogólnokrajową popularność. W 1978 roku zespół dokonał pierwszych nagrań dla lokalnego radia.

W 1980 wydany zostaje debiutancki singiel z utworami “Blues chorego” i “Szalona Baśka”, który to, dostarczony prywatnymi kanałami do USA, uplasował się na III miejscu w dorocznej ankiecie radiostacji WRJC-FM 91 w Baltimore, ustępując jedynie płytom Alberta Collinsa i Muddy’ego Watersa, a dystansując “Rock Me Baby” B.B. Kinga. Wielkim ciosem dla wszystkich miłośników bluesa była tragiczna śmierć Ryszarda “Skiby” Skibińskiego, który zmarł 4.06.1983 po przedawkowaniu narkotyków.

W 1984 wydana zostaje pierwsza płyta długogrająca zespołu pod tytułem „Ryszard „Skiba” Skibiński 1951-1983” zawierająca najbardziej znane utwory Kasy Chorych. Zespół pod koniec 1984 zawiesił działalność. Pomimo tego muzycy pozostali aktywni udzielając się w różnych formacjach i projektach.

W 1992 roku muzycy skrzyknęli się na powrót pod wodzą Jarosława Tioskowa. Nowa “Kasa” ma w swoim dorobku wydanie nowych płyt, koncerty na wszystkich ważniejszych polskich imprezach bluesowych („Rawa Blues Festiwal”, „Olsztyńskie Noce Bluesowe”, „Jimiway Blues Festiwal”), tournée po USA, koncerty w Irlandii oraz wiele koncertów  klubowych, gdzie ich muzyka sprawdza się najlepiej. Zespół współpracował z wieloma wybitnymi wykonawcami z różnych kręgów muzycznych m.in. Martyna Jakubowicz, Andrzej Zaucha, Ireneusz Dudek, Jacek Skubikowski, Ryszard Riedel, Jan „Izba” Izbiński, Wojciech Karolak Płyta „Koncertowo!” otrzymała statuetkę Fryderyka, a Michał Kielak został czterokrotnie najlepszym harmonijkarzem  według ankiety Blues – Top.

W 2014 roku, wydał nową płytę pt. „Orla”. Znajduje się na niej 12 premierowych kompozycji. Zespół nadal prężnie koncertuje, a koncerty przyciągają rzeszę fanów. Na koncertach wykonywane są utwory z całej kariery zespołu, wzbogacone oczywiście o najnowsze kompozycje.

Oficjalna strona WWW zespołu : www.kasachorych.com

10805366_892354174122289_1313216959_n