30 letnie Marysieńki

0
11

Zespół Ludowy Marysieńki ze Szpak obchodzi 30-lecie istnienia. Wydarzenie stało się okazją do wspólnej biesiady w ramach II Przeglądu Piosenki Kabaretowo-Biesiadnej „Szpacze Trele Morele”. Były życzenia dla jubilatek, wspólna biesiada i tańce do samego rana.

2 stycznia 1988 roku na zebraniu Koła Gospodyń Wiejskich w Starych Szpakach mieszkanki Szpak postanowiły założyć zespół śpiewaczy, który zgromadził wtedy 21 kobiet. Marysieńki spotykały się zupełnie amatorsko, by kultywować tradycje regionalne. Tekstów i melodii piosenek uczyły się od starszych mieszkanek Szpak, a z czasem same zaczęły układać własne kompozycje. Ponieważ większość kobiet w zespole miała na imię Maria, stąd decyzja o nazwie zespołu – Marysieńki.

Reklama

W minioną sobotę 27 stycznia Zespół Ludowy Marysieńki świętował 30-lecie działalności. Jubileusz wpisał się w ramy II Przeglądu Piosenki Kabaretowo Biesiadnej „Szpacze Trele Morele”. Wydarzenie zgromadziło ponad 200 osób. Wśród gości byli m.in. wicemarszałek województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, wicestarosta powiatu łosickiego Karol Szymaniuk, wójt gminy Stara Kornica Kazimierz Hawryluk, proboszcz Jacek Nazaruk oraz przedstawiciele Rady Gminy, organizacji i instytucji wspierających działania zespołu, a także zaprzyjaźnione kapele ludowe z powiatu i mieszkańcy Szpak.
– Pamiętajmy, że takie zespoły to część naszej historii – powiedziała w rozmowie ze „Słowem” wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. – Przypominają nam z jednej strony o tym, co było kiedyś, a z drugiej edukują młodzież. Jubileusz pokazuje, że są ludzie w mniejszych miejscowościach, którzy chcą coś robić i wystarczy pomóc im się zorganizować. W Szpakach liderkami takich działań integracyjno-edukacyjnych są kobiety, a kobiety, jeżeli mają możliwość pokazania swojej prawdziwości i tożsamości, to potrafią to zrobić świetnie. Ten zespół taki właśnie jest: świetny! – dodała. Wicemarszałek zaprosiła Marysieńki na tegoroczne dożynki województwa mazowieckiego, co jest wielkim wyróżnieniem dla zespołu, jak i całej społeczności lokalnej.
– Bardzo się cieszę, że na terenie powiatu mamy Marysieńki. To nasza marka eksportowa – stwierdził wicestarosta Karol Szymaniuk. – Zespół ten to przede wszystkim grupa kobiet, która podtrzymuje tradycje ludowe, dba o swoje korzenie i o swoje dziedzictwo. Zespoły takie są też doskonałą wizytówką powiatu, promują nas i stały się rzeczywiście marką, z której jesteśmy dumni.
Szpacza scena Treli Moreli to wieczór pełen śpiewu i tańca. Nie zabrakło tam tradycyjnych piosenek ludowych w wykonaniu zarówno jubilatek Marysieniek, jak również pozostałych zaproszonych zespołów i kapel ludowych. W repertuarze pojawiły się także piosenki biesiadne.

 

 

Reklama
Poprzedni artykułBrawura i narkotyki przyczyną tragedii
Następny artykułSą pieniądze na place zabaw