Bezpieczna jesień na drogach

0
3

Jesień to trudny okres dla kierowców i pieszych. W tym okresie często dochodzi do wypadków i kolizji drogowych, których przyczyną jest zmienna w tym okresie aura, a co za tym idzie gwałtowna zmienność warunków drogowych. Najbardziej niebezpiecznym okresem jest początek jesieni, kiedy kierowcy przyzwyczajeni do letnich i z reguły dobrych warunków jazdy, często zapominają o zmieniających się na gorsze warunkach podróżowania.

Bardzo wcześnie rano oraz po zmroku na drodze może zrobić się ślisko i nieprzyzwyczajeni do śliskiej nawierzchni kierowcy mogą stracić panowanie nad pojazdem podczas hamowania. Spadające i leżące na drodze liście, w połączeniu z opadami deszczu czy też mokrego śniegu powodują, że droga również staje się śliska o czym kierowca powinien pamiętać i przewidzieć, że w takich warunkach można bardzo łatwo stracić panowanie nad pojazdem.

Reklama

Oprócz odpowiedniego przygotowania auta należy pamiętać jak ważnym elementem jest utrzymanie w czystości szyb, lusterek a także kloszy świateł pojazdu, oczyszczenie całego pojazdu ze śniegu i lodu oraz systematyczne uzupełnianie płynu w zbiornikach spryskiwaczy, jak również wymiana zniszczonych piór wycieraczek, które nie radzą sobie z deszczem, śniegiem, kurzem i innymi zanieczyszczeniami na drodze.

To również pora na zmianę opon w pojeździe z „letnich” na „zimowe”.Mają one niewątpliwie lepsze, bardziej dostosowane do tej pory roku parametry techniczne co w znacznym stopniu może wpłynąć na bezpieczeństwo na drodze.

Przypominamy również o zmianie przepisów od 31 sierpnia 2014 roku, które mówią, że każdy niechroniony uczestnik ruchu drogowego, bez względu na wiek poruszający się po zmierzchu poza terenem zabudowanym musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących pojazdami. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Trzeba wiedzieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalająkierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Mimo, iż obowiązek dotyczy jedynie miejsc poza terenem zabudowanym, zachęcamy wszystkich do noszenia odblasków, również w mieście ponieważ po zmroku będziemy lepiej widoczni a to może przyczynić się do poprawy naszego bezpieczeństwa.

asp. Tomasz Zozula KPP Łosice

Reklama
Poprzedni artykułKryptonim „TOCZNA – 2014”.
Następny artykułZajęcia muzyczne